8 marca 2010

8 marca 2010

 

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie…

Drogie Panie !
Z okazji Waszego święta
wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń,
zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień
był Dniem Kobiet


Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia odbywającego się rok wcześniej nowojorskiego strajku pracownic przemysłu odzieżowego, przeciwko złym warunkom pracy.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

Dowiedzmy się, jak ten najważniejszy dzień w roku obchodzony jest w innych krajach.

Rosja

Dzień Kobiet największym „wzięciem” cieszy się w krajach byłego Układu Warszawskiego. W Rosji jest to najpopularniejsze święto zaraz po Nowym Roku. Od niemal 50 lat jest dniem wolnym od pracy. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Analityczne Jurija Lewady, Rosjanki oczekują tego dnia od swoich mężczyzn biżuterii oraz futer. Najgorszym, według nich, prezentem na Dzień Kobiet jest książka.

Białoruś

U naszych wschodnich sąsiadów 8 marca jest świętem państwowym. Podobnie jak w Rosji, obywatele mają wtedy wolne. W 2005 roku Białorusini obchodzili Dzień Kobiet przez 4 dni! Ósmego przypadało wtedy we wtorek. Aleksander Łukaszenko uznał, iż imprezy z tej okazji rozpoczną się już w sobotę i potrwają właśnie do wtorku. W poniedziałek więc cały naród do pracy nie poszedł.
Tego dnia wręczany jest również „Order Matki”. Otrzymują go kobiety, które urodziły co najmniej pięcioro dzieci.
Cerkiew prawosławna na Białorusi nie uznaje 8 marca i przypomina, że było to święto ustanowione w czasach radzieckich dla uczczenia rewolucjonistek.

Ukraina

Społeczeństwo ukraińskie również jest entuzjastycznie nastawione do święta kobiet. Swoimi wspomnieniami podzielił się, w rozmowie z serwisem Money.pl, Roman Motycz, menedżer jednej z kijowskich firm.
„To jakiejś szaleństwo. Kwiatki, czekoladki i koniaczek zaczęły pojawiać się w biurze na dwa dni przed 8 marca. Nikt nie pracuje, wszyscy świętują” – skarżył się.
W 2006 roku jedna z największych sieci sklepów AGD w Kijowie, z okazji 8 marca, przeceniła swoje… lodówki o kilkanaście procent. Promocja trwała tylko jeden dzień.
Na Ukrainie, podobnie jak w Rosji czy na Białorusi Dzień Kobiet jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Kuba

W 1959 roku Fidel Castro, w swoim przemówieniu, stwierdził, iż kobiety czynnie przyczyniły się do walki o niepodległość Kuby. Od tego czasu wyspa czci 8 marca razem z innymi krajami. Czci, gdyż jak powiedział przywódca, udział kobiet w wojennej, naukowej, intelektualnej i kierowniczej działalności jest naprawdę ogromny.

Polska

W naszym kraju 8 marca był świętem państwowym do 1993 roku. Stracił ten status przez jedyną kobietę premier w Polsce – Hannę Suchocką.


W tym uroczystym dniu w naszym Domu mieszkańcy przygotowali różnego rodzaju występy. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, ukazując przy tym ukryte talenty.

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.dpskozula.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSCF4292.jpg);background-size: cover;background-position: left bottom;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 400px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}